Telefoon

0478 - 55 01 56

Nascholingsdag Multiple Sclerose (MS)

Vrijdag 10 april is Petra, naar de nascholingsdag “Je bent jong en je hebt MS” geweest.

Als voorbereiding op deze dag is er een podcast opgenomen met twee jonge MS ervaringsdeskundigen.
Een vrouw van 30, die vanaf haar 27e de diagnose MS heeft gekregen. Ze kan helaas geen gerichte medicatie verdragen, dus probeert ze met een dieet de klachten te beperken. Ze heeft buiten de neuroloog geen verdere hulpverleners om zich heen.
En een studente van 21 jaar, die sinds haar 19e gediagnosticeerd is met MS. Zij heeft o.a. begeleiding van de fysiotherapeut. Deze twee personen waren ook bij het begin van de dag aanwezig om nog verder met hun in gesprek te gaan.

Na het woord van welkom, was er een eerste workshop ronde.
Mijn keuze: “Het sociale netwerk als sleutel voor…ALLES". Met een rijk sociaal leven is de kans op een gezond en gelukkiger leven significant vergroot. Dat alles werd door Saskia Houben, docent gedragscommunicatie en zelf MS ervaringsdeskundige erg goed onderbouwt. Zowel met onderzoeken als haar eigen verhaal, waarin ze duidelijk kon maken dat ze bij haar familie en vrienden terecht kan wanneer ze hulp nodig heeft en hierom vraagt.

Na een heerlijke lunch en het halen van een frisse neus bij het uitgestrekte water van het Veluwemeer was het tijd voor de tweede workshop ronde.

In deze tweede workshopronde was mijn keuze “Uit het zand, in verbinding: omgaan met struisvogels in de behandeling”, van GZ Psycoloog Wiesje Pulles. In deze workshop werd gesproken over struisvogelgedrag (vermijden, ontkennen, vastlopen) en hoe dit vaak een reactie is op onzekerheid en emotionele dreiging, wat begrijpelijk is als je op jonge leeftijd te maken krijgt met een chronische ziekte zoals MS. Vanuit de Window of Tolerance en met aspecten uit “Acceptatie en Commitment therapie" werd er uitgelegd wat het de cliënt kost en oplevert. 

Na een korte pauze kwam sexuologe Anne, van “seksuologen met twee” aan het woord met “Kunnen we het er even over hebben”. Het thema dat vaak vergeten of niet aangekaart wordt, maar waar ieder mens mee te maken krijgt, misschien wel juist de jonge doelgroep bij MS. Het taboe werd enigszins doorbroken door de vlotte babbel van Anne. Hun boek TaboeK en hun podcast “Moordlust” een combi van seksspeeltjes en moordzaken schijnt erg leuk te zijn om te bekijken.

Hopelijk is bovenstaande weer te gebruiken in de behandelingen voor mensen, ook jonge mensen met MS.

Terug naar overzicht
Nascholingsdag Multiple Sclerose (MS)
© 2026
Created by